Интервюто за работа след майчинство е едно от нещата, които най-активно занимават съзнанието ни и изваждат всички наши страхове от гардероба. В интервюто с водещия HR специалист Милена Хаджииванова, ще потърсим отговорите на едни от най-често срещаните върпси,които имаме като млади майки, желаещи да се върнат обратно в корпоративния живот.
Едно от най-важните неща по време на интервюто за работа след майчинство е да излъчвате увереност, защото вече сте положили много усилия, за да постигнете баланс между личните и професионалите си приоритети. Не е нужно да се извинявате никому за решението си да останете у дома и да се грижите за детето си. Обяснете уверено, че това е било най-доброто решение за вашето семейство и, че вече сте готова да се върнете в корпоративния живот. Покажете увереност в адекватните си умения и опита си да си вършите работата – запознатост с индустрията, технологичните промени и среда и т.н. Не забравяйте, че може да се поддържате осведомена за всички тези неща посредством регулярни контакти със старите колегите, онлайн проучвания и др.
За да вникнем по-детайлно в процеса на подготовка и провеждане на интервюто за работа, така че да сме успешни и уверени, се срещнахме с един от водещите HR професионалисти – Милена Хаджииванова.
WM: Основно притеснение на жените излизащи от майчинство, е че са загубили бизнес уменията си. По какъв начин е подходящо да ги поддържат през времето, когато се грижат ексклузивно за детето си у дома?
МХ: Майчинството е особен период, в който жената често преминава в съвсем различен режим на съществуване. Фокусът се измества и енергията на майката (особено, ако отглежда детето си сама), закономерно се насочва към други приоритети.
В днешно време майчинството (както и всичко друго) изглежда различно.
В предишното десетилетие (когато аз съм отглеждала детето си ☺) този период беше по-дълъг и свързан с повече изолация. За година и половина, в която се бях отдала изцяло на дъщеря си, светът се беше променил, или поне професионалният ми свят. Много нови неща се бяха случили и вместо година, имах чувството, че животът ми е спрял за 5. Сега не е така. Социални мрежи, технологии, всичко това дава възможност на майките да не прекъсват връзката с реалността. Доколко това е добре – е друг въпрос, но възможности има.
Силно бих препоръчала на майките да отделят време за себе си – да имат тази мисъл и осъзнатост. Да правят нещо, което ги радва… всеки ден – освен детето. Има чудесни онлайн курсове…почти за всичко! Евтини, достъпни, които имат чудесната функционалност да бъдат спрени на пауза и догледани в следващ момент, когато сънят не е стока от първа необходимост ☺
WM: Как да отговорим честно, но и в същото време адекватно на въпроса защо се считаме за подходящ кандидат за отворената позиция предвид факта, че сме отсъствали от корпоративния живот за година-две-три и е възможно да сме излязли от пулса на бизнеса?
МХ: Моят подход и препоръка при интервюта за работа (преди/след/по време на майчинство – няма значение) е съвсем простичък – бъдете искрени.
Като човек, който дълги години се среща с различни хора – съм чувала всякакви добре тренирани отговори, изящно структурирани, с подбрани думи и даже паузи. Няма смисъл. Разкажете онова, което мислите, че умеете добре (може да използвате времето с детето да откривате нови неща за себе си – например комбинативност ☺). Бъдете уверени в това, което казвате, направете го по човешки начин и ако това е мястото, където вашите качества ще бъдат полезни за организацията – нещата ще ви се получат. В съвременния корпоративен свят опитните рекрутъри все повече търсят личностни качества. Уменията се учат лесно. Има дефицит на ценности, а откритото и честно отношение е нещо, което ще ви предпостави и по-голямо спокойствие, ако станете част от тази компания.
WM: Необходимо ли е да запълним “дупката” в автобиографията си, която неминуемо се появява за периода на майчинството ни? В този случай как е препоръчително да структурираме CV-то си?
МХ: Не е нужно да запълвате нищо. Кухата фактология е много по-опасна. По-скоро се опитайте да идентифицирате как този период на майчинство ви е развил като човек. С какво се справихте? Какви неподозирани сили открихте в себе си?
WM: Понякога в страха си да не загубят мечтаната работа след майчинство, младите жени не отговарят прямо на въпроса “Имате ли деца?”. Личен въпрос ли е това и в каква степен е редно да предоставим информация на бъдещия си работодател (възраст на детето, възможност баба/дядо да го гледат при болест и т.н.)?
МХ: Аз наистина не разбирам този подход – да скриеш информация, че си родител. Разбира се – зависи и как е зададен въпроса.
Наскоро давах интервю, в което ме попитаха с кой проект се гордея най-много и моят отговор беше – с дъщеря ми.
Tвърдо вярвам, че няма живот на работа и извън това. Не вярвам в баланса работа-личен живот – това залага противоречие между тези неща. Имам удоволствието да гледам на живота си като едно цяло и да намирам хармонията между родителската и професионалната си роля и в този смисъл не бих скрила статута си на майка. Разбира се, не бих и разказвала в подробности за това, освен, ако няма някаква връзка със спецификата на работата (командировки и т.н.)
Отново реферирам към предишния си отговор – бъдете искрени. Ако създадете друга версия за себе си (макар и на базата на позаметена под килима, прикрита информация), си създавате предпоставки за допълнителен стрес.
WM: Какви са основните сигнали, които могат да ни покажат, че интервюиращият ни харесва или съответно е загубил интерес у нас?
МХ: Почти винаги е ясно. Друг е въпроса, че понякога интервюиращият не е човекът, който взима решения.
Четете невербалната комуникация – навеждане напред към вас, изслушване, очен контакт, усмихване, приближаване на стола, покана на друг човек, който да се присъедини към интервюто (за второ мнение), удължаване на предвиденото време – това са позитивни за вас сигнали. Също и по някои от въпросите, които ви задават – можете да се ориентирате дали интервюиращия вече си ви представя на това работно място. Забавно е да разчиташ езика, който е зад думите.
WM: На кой етап от интервюто е подходящо да попитаме какво е финансовото възнаграждение за позицията?
МХ: Ако това ужасно много ви вълнува и търсите работа основно, за да покриете финансовите си потребности – не е добър сигнал. Никой работодател не притеперва от радост, ако основната мотивация на кандидата е размера на заплатата и всичко покрай нея. Разбира се, абсолютно ясно е, че това е фактор и двете страни трябва да се намерят по този въпрос, това е част от психологическия договор между страните, но много по-приятна е нагласата, която прозира през въпросите:
- с какво мога да съм полезен за тази компания?
- как нещата, които мога/знам биха дали възможност на организацията да постига целите си?
- аз точния човек ли съм, за да може тази компания да се развива и благодарение на моя принос?
Да, звучи сигурно странно и в противовес с популярната фраза “всеки работи за пари”. Така е! Но всъщност процесът на подбор е много повече от това да се спазарите за заплатата. Гледайте на него като на двупосочен процес. От една страна работодателят трябва да избере човек, с правилната нагласа, умения и мотивация, на когото може да плати подходящо възнаграждение, така че да постигне целите на компанията и да може да осигури рентабилност и печалба. От друга страна – кандидатът следва да зададе въпроси, така че да разбере дали това е мястото, където би желал и могъл да даде максимума от потенциала си, за съответните нива на възнаграждение, които съответстват на уменията му, пазара и статута. И в двете посоки фалшивата информация е бомба със закъснител.
WM: Приема ли се за добра практика да се попита за възможности за гъвкаво работно време, възможност за работа от вкъщи, възможност за половин работен ден и т.н.? Това действа ли отказващо на бъдещия работодател да ни предложи позицията?
МХ: Това са адеквтатни въпроси, разбира се – за по-напреднал етап от интервюто.
WM: Какви въпроси е добре да зададем в края на интервюто, за да покажем интерес към позицията/компанията и, че сме се подготвили добре?
МХ: Въпросите, които задавате показват какво е вашето отношение. За опитен интервюиращ, те са много ценен източник на информация. Не наизустявайте/подготвяйте предварително някакви въпроси.Общувайте с интервюиращия, бъдете с нагласата, че вие избирате и вас ви избират и всеки изход от ситуацията е нормален, създайте човешки контакт и ще знаете какво да попитате накрая.
Милена Хаджииванова е основател и управител на консултантска компания Ейч Вижън.
Тя е клиничен психолог, Certified Professional Coach, с близо 20 години практика със стратегически HR проекти, организационна психология и тренинги – над 2500 консултантски проекта и повече от 13000 участника, преминали през нейни обучения. Преподавател е в СУ “Кл.Охридски”. Създател на Академия за автентично лидерство.
В живота си тя е търсеща, опитваща, жива – във всяко нещо, което прави – от фотография, през различни спортове (ски, водни спортове, тенис, танци), къмпингуване, пътувания. Пълна с идеи, предизвикваща статуквото. Майка.
Ето и няколко допълнителни насоки как да се държим по време на интервюто:
- Поддържайте активен контакт с очите с интервюиращия/ите.
- Изслушвайте внимателно и задавайте въпроси.
- Бъдете ентусиазирани за срещата си.
- Използвайте силно и уверено ръкостискане.
- Не сядайте преди интервюиращия.
- Не се разплувайте в стола.
- Не дръжте ръцете си в джобовете и не ги кръстоствайте пред себе си.
- Не си гледайте часовника или телефона.
- Леко се приведете напред, за да покажете интерес към разговора.
- Говорете ясно и уверено, не си мънкайте под носа.
Ако съумеете да се подготвите добре и да останете в контрол на ситуацията, както и ако сте съгласни в началото да проявите гъвкавост по отношение на заплата и позиция, то тогава вече сте на прав път да се позиционирате като желания кандидат.
За още практически съвети и насоки относно подготовката ни за връщане на работа след майчинство прочете статията Корпоративният свят след майчинство – практически съвети и насоки.
А сега – бъдете себе си и сбъднете мечите си! 😉