Когато синът ми навърши 1.5 години, кариерата ми на маркетингов специалист окончателно приключи. Почувствах се разкъсана от решението дали да си потърся нова работа или да остана у дома и да се грижа за детето си. Всичко, което желаех беше да прекарвам колкото се може повече време с малкото си момченце. Но ако постъпех така как щях да бъда професионално адекватна в бързо променящия се, софтуерно управляван свят?
През следващата година размишлявах върху предизвикателството да запазя професионалната си стойност като грижеща се за детето си у дома майка. Работех по малки проекти, но основно изпълнявах ролята на мама, изпълвайки дните си с детски плейгрупи, мляко с какао, арт занимания и всички обичайни неща, които правиш с малко дете.
Накрая взех решение. За мен отговорът беше да се науча да кодирам. Това не е отговор-панацея за всяка мама. Но имаше смисъл за мен, тъй като вече бях прекарала повече от десет години като професионалист в областта на дигиталните технологии и имах много опит в тясно сътрудничество със софтуерните разработчици и дизайнерите.
Предизвикателството за мен беше да се опитам да науча достатъчно, за да бъда професионално полезна в кратки срокове, като същевременно отговарям на нуждите на малко дете за поне 12 часа на ден.
Как го постигнах?
Професионална преквалификация докато се грижиш за детето си у дома
Първо, трябваше да създам план за обучението си и той трябваше да бъде реалистичен.
През деня имах само няколко откраднати момента, в които да направя нещо свързано с кодиране. Наложи се да приоритизирам обучителните си цели безапелационно.
Знаех, че няма да мога да покрия цялото съдържание за кодиране, така че трябваше внимателно да:
-
избирам какво да науча
-
колко добре да го науча и
-
да съм наясно с причините за тези си решения.
По-голямата част от обучението ми се случваше между часовете от 22:00 до 02:00. Това не е устойчиво в дългосрочен план, така че не го препоръчвам, но това беше реалността за мен. Понякога се занимавах с реално кодиране, друг път преглеждах статии и видеоклипове или просто консолидирах бележките си и се опитвах да ги направя подходящи / привлекателни за мен, за да ги гравирам в съзнанието си и да мога да извличам информацията от главата си лесно.
Второ, намерих някои лични проекти, върху които да работя, които да ми позволят да реализирам онова, което съм научила, и да ги превърна в част от своето портфолио. Например, доброволствах в създаването на уебсайт по проект на местната общност.
Независимо колко бях заета или уморена, винаги се уверявах, че правя по нещо всеки ден, дори ако това означава само 5 минути да чета статия или да гледам видео, за да затвърдя разбирането ми по конкретна тема за кодиране.
Стартиране на собствен бизнес
Всички усилия се изплатиха… Веднъж почувствала увереност в собствените си способности започнах бизнес, предлагащ софтуерно разработване и обучение за дигитални умения. Изведнъж се превърнах в директор на компания! Първоначално всичко изглеждаше като страшно начинание, но аз обичам да си правя списъци. Затова изписах куп списъци с нещата, които трябва да направя. Или маркирах по 3 неща, които са ми приоритетни за този ден, или просто се съсредоточавах върху следващата логична стъпка за развитие.
Преди да се усетя, вече бях регистрирала бизнес, ангажирала счетоводител, придобила съответната застраховка и три часа след 4-тия рожден ден на сина ми започнах да работя с първия си клиент!!!
Първият ми проект
Първият ми проект беше свързан с предлагането на услуги като ментор по кодиране в Google Digital Garage, Единбург.
Google Digital Garage предлага безплатни курсове на местните с цел да им помогне да повишат дигиталните си умения, от които се нуждаят, за да подобрят самоувереността, кариерата или бизнеса си.
Курсът, който предоставях беше 5-седмичен курс за въведение в кодирането, който включваше:
-
Въведение в JavaScript, HTML & CSS
- Обучение на участниците в курса да използват средства за визуално програмиране
-
Подпомагане участниците да правят промени в игри и уебсайтове
-
Подпомагане дискусиите по теми като машинно учене, интелигентни градове и големи данни
- Усвояване на жаргона
Докато курсовете в Google Digital Garage са като цяло отворени за членовете на обществото, понякога Google си партнира и с бизнеса в предоставянето на обучителни сесии за своите служители. Например, в момента обучавам служителите на добре позната финансова институция, наред с обичайните си коучинг сесии. Изключително интересно ми е да работя с толкова голямо разнообразие от хора, които искат да повишат знанията си за кодиране.
Google Digital Garage Великобритания е проект, който се движи из цялата страна. Офисът в Единбург (Шотландия) скоро ще се затвори, но предстои да се отвори нов в Съндърланд (Англия).
Направете следващата логична стъпка към своята цел
Това, което научих по време на този професионален преход е, че когато искате да направите значителна промяна в живота си, от полза идва следното:
-
Имайте ясна цел в ума си. Тя трябва да е завладяваща за вас. Такава, която ще ви накара да продължите напред, когато сте уморени, стресирани, претоварени или обезсърчени.
- Продължавайте да предприемате стъпки, независимо колко малки са, в правилната посока. Помислете за следващата логична стъпка… и след това я вземете. Разбийте я на по-малки стъпки, ако това ви помага.
Въпреки че предприех пътешествие да се превърна в софтуерен разработчик, аз съм едва в началото на пътуването си като директор на компания. Предстои ми дълъг път… но вече предприемам следващата си малка стъпка напред.
Каква е вашата следваща стъпка?
XXX
Бела Хамид
След като завършва Университета в Единбург със специалност „Екология“, Бела прекарва над десет години в сферата на дигиталните технологии и стартъпите предимно в ролята на маркетингов експерт и управление на проекти. Работила е за големи и малки организации; както в публичния, така и в частния сектор.
Независимо дали доставя дигитални проекти навреме и в рамките на бюджета или помага стартиращи или малки предприятия да създават и доставят ключови послания и да разказват своите истории, тя винаги носи със себе си безгранично любопитство, устойчивост и стремеж. След като стана майка, Бела се научи да кодира и започна собствен бизнес, предлагащ услуги за разработване на софтуер и обучение по дигитални умения.