Нямам нужда от аларма на телефона. Нямам нужда и от изряден биологичен часовник. Всичко от което се нуждая е едно сладко „мамИ“ от съседната стая точно в 7.30 всяка сутрин. След стандартното бейбичино, което задължително ознаменува старта на малката госпожица и предшества всички тоалети, прически и кипрене пред огледалото, следва и миг за смутито на „мамИ“-то.
Както всяка майка ще разбере, този миг е буквално едно премигване време, затова гледам да си забъркам нещо енергично и събуждащо със завидна бързина. След като слънцето вече изгрява в 5:13 a.m. и мирише на лято в двора заради красивата японска череша, която прелестно е разцъфнала под прозорците и чиято красота и благоухание се допълват кокетно от зюмбюлите и свежо окосената трева в двора, просто няма как да не се насладя на сутрешното си смути в тази идилия.
Необходими продукти:
Използвах всички плодове в хладилника в следните пропорции:
1 ябълка ~ 42 калории
Приблизително общо количество калории: 305 калории.
>>> Информация за калориите съм използвала от тук.
Начин на приготвяне:
Смесих всичко в блендера и поръсих с няколко стърготини кокос отгоре за разкош.
Полезни свойства на смутито:
Напоследък, покрай малката, съм се влюбила в сорта ябълки Pink Lady. Страшно сочни и сладки, направо не може да им се устои. Богати са на витамини С, А, фосфор, желязо и калций, калий, минерали, ензими, антиоксиданти и пектин. Пектинът се грижи са регулацията на стомаха (особено ако сте бременна) и работата на червата, а фибрите нормализират нивата на холестерол. Калият подпомага сърдечната дейност, а баластните вещества спомагат детоксикацията на организма. Предпазват от рак и подсилват имунната система.
За полезните свойства на банана съм писала вече в статията ми за плодовата салата, която често си правя сутрин. Накратко, бананът е хранителна електроцентрала, пълна с енергийни въглехидрати и здравословен калий, доста витамин В6, фибри и известно количество витамин С. Калият е важен електролит, спомагащ регулацията на сърдечната функция, както и баланса на течности – фактор в регулация на кръвното налягане и правилното функциониране на бъбреците. Освен това той има свойството и да успокоява гастроинтестиналния тракт, благодарение на високото съдържание на пектин – фибри, които намаляват холестерола и нормализират функцията на червата. Нишестето в този плод има ефекта на пребиотик, който засилва производството на мастни киселини за добро храносмилане.
Гроздето е богато на витамини С, К и А, които подсилват имунната система. Изключителен източник на микронутриенти като желязо и магнезий е, които спомагат формацията и здравината на костите. Подпомага превенцията на остеопороза и производството на колаген. Флаваноидите – силни антиоксиданти – пък ни предпазват от развитието на катаракта, различни сърдечносъдови заболявания и рак. Сокът от грозде бори мигрената и подпомага борбата с анемията, тъй като запазва нивата на желязо в тялото ни в баланс. Благодарение на високото съдържание на вода, елиминира пикочната киселина. Червеното грозде има антибактериални характеристики, благодарение на които ни предпазва от рак на гърдата.
Портокалите вече не са ми така любима храна, но пък харесвам вкуса им като допълнение на смутита и фрешове или като сос за патешкото филе, което така обичам. Те съдържат ценни хранителни вещества, сред които витамин С, флавоноиди, бета керотин, магнезий, фибри, етерични масла… За всички, които са на мисия „влез във форма за лятото“, портокалите за чудна храна, тъй като поради ниското съдържание на въглехидрати и активното си прочистващо въздействие са чудесни за справяне с излишните килограми. С антиоксидантните си свойства прочистват тялото и го предпазват от дегенеративни заболявания, рак и други заболявания. Действат като страхотен буустър за имунната системата и подобряват усвояването на желязо, което приемаме при консумацията на храна. Благодарение на магнезия, пък, подпомагат работата на червата и често се използват като болкоуспокояващо при стомашни проблеми.
ХХХ
Русалката