Връщането на работа след майчинство често е процес, който изпълва съзнанието и душата ни със страхове и предизвикателства. Ще съумеем ли да изградим добър баланс между корпоративния и семейния живот? Ще се справим ли с работните задължения след такава дълга пауза? Има ли много неща, с които ще трябва да наваксаме? Ще прояви ли работодателят ни разбиране, че освен професионалисти сме и майки и като такива ще трябва да отстъстваме на моменти в грижа за децата си? В следващите редове ще ви предложа някои добри практики и насоки как да се подготвите за този пореден етап от живота, така че бързо и безболезнено да навлезете обратно в корпоративния живот без личният ви такъв да страда от това. С Милена Хаджииванова – водещ експерт по психология, професионален коуч, основател и управител на консултантска компания – пък ще си поговорим как да се подготвим успешно за първото ни интервю за работа след майчинството.
Рядко има перфектен момент, в който да се върнем на работа след майчинството, но този момент със сигурност настъпва. Той носи много нови емоции, тревоги, съмнения, но преди всичко възможности. Искрено вярвам, че най-прекрасният дар за нас самите като майки и децата ни е да имаме възможността да се учим, израстваме и забавляваме заедно още от мига, в който ги прегърнем в обятията си за първи път. Но не е необходимо нашият професионален път да приключи с раждането на децата ни. Напротив – вярвам, че имаме доста какво да дадем на корпоративната култура и живот, споделяйки новопридобитите умения на родител. Затова, когато усетите, че момента да се върнете на бизнес полето е дошъл, не се колебайте, а уверено започнете да се подготвяте за това.
Обмислете добре каква работа бихте искали да имате спрямо опита и компетенциите си. Искате ли да се върнете в компанията и на позицията си от преди майчинството или бихте желали да потърсите нови предизвикателства?
Ако решите да се върнете обратно на предишното си работно място се свържете с отдел ЧР и проверете какво се изисква от вас и кога е възможно да се върнете в офиса. Чуйте се с мениджъра си и му кажете щастливата новина, че скоро отново ще споделяте работните процеси и терен. Ако нямате налични баби, дядовци и други роднини, които с радост да се грижат за децата докато покорявате бизнес света, намерете ясла/детска градина. Пуснете децата да я посещават поне две седмици преди връщането ви на работа, за да можете и вие и поколението ви да си изградите рутина и да приквикнете с новостите.
Ако прецените, че за вас е по-добре да си намерите нова работа, разгледайте възможностите онлайн, свържете се с близки и познати, директно контактирайте организациите, в които вярвате, че има какво да допринесете с опита си и уменията си или попитайте бившите си колеги и работодатели какви възможности за работа има в компаниите, в които се намират те сега. Ревизирайте автобиографията си и я изпратете единствено до внимателно подрани работодатели, а не просто безразборно до който и където видите. Кандидатствайте както за позиции на пълен работен ден, така и на половин. Понякога дори позициите на пълен работен ден позволяват известна гъвкавост, която добре да пасне на ролята на майка. Такава гъвкавост би позволила например, работа от вкъщи, по-късно започване и по-ранно приключване на работния ден, работа по проекти след чието приклюване може да се вземе кратка повивка и т.н. Идеята е да постигнете добър баланс между работата и семейството, с който да се чувствате удовлетворени и пълноценни. Ако убедите бъдещия си работодател в компетенциите и опита си ще бъдете в добра позиция да си договорите гъвкави работни условия.
Истината е, че дори само няколко месеца извън бизнес средата могат да ни накарат да се чувстваме с изгубени умения и опит. Диана Норис – кариерен коуч – цитирана от The Guardian казва, че подобни страхове са неоснователни и, че жените с които е работила са открили, че все още са напълно компетентни професионалисти, каквито са били и преди бременността си.
За да наваксате с пропуснатото, обаче, е добра идея да излезете на кафе или обяд със старите си колеги, да се видите на по питие и разговори с мениджъра ви. Това в добър момент да проверите какво се случва в индустрията, какви са новостите и тенденциите, как се е променила корпоративната култура в офиса и т.н. Целта е да подновите взаимоотношенията си с хората, които са оценявали работата ви в офиса. Ако потърсите нови възможности в други индустрии и компании прочете онлайн какво актуално се случва със сферата, която ви интересува, какви са перспективите за развитие в бъдеще и т.н.
Истината е, че когато останем у дома, за да отглеждаме децата си се сдобиваме с напълно нов сет от умения – мултитаскинг, креативен подход към решаване на проблемите, управление на времето и задачите, по-умело приоритизиране на нещата….Това може да не са някакви невероятни качества, които да вкарате в CV-то си, но със сигурност са неща, които да ви дадат увереност в собствените ви възможности. Това, което е от значение е да артикулирате новите си умения, влизайки буквално в обувките на бъдещия си работодател – било то напълно нов или от преди. Обосновете приложението на новодобитите си умения в бизнес практиката.
След като сте взели решение към коя професионална сфера да се ориентирате, в кои компании да кандидатствате, ревизирали сте CV-то си, намерили сте ясла/градина за децата, е време да се погрижите и за безупречния си външен вид и увереност. Купете си нови дрехи – аз обичам много роклите, защото не се налага дълго да обмислям кое с какво да комбинирам и тази драма, обикновено последните минути преди излизане, е с една идея по-малко катастрофална. Важно е да имате хубави дрехи особено за интервютата за нова работа, защото това е първото нещо, което ще направи впечатление на бъдещите ви работодатели и колеги. Изберете такива, в които да се чувствате комфотно и уверено и които да са подходящи за позицията/компанията, за която кандидатствате.
Настройте майндсета си за предстоящите промени. Ако преди сте били работохоличка и с лекота се оставали по няколко допълнителни часа в офиса вечер, сега вече освен отговорността към работата си, носите отговорност и за децата си, които с нетърпение ще очакват срещата ви вкъщи след работа. Ще трябва да се научите да балансирате успешно тези отговорности. Понякога за някои от нас е трудно да оставим детето си за цял работен ден веднага след майчинството. Сложете негови снимки на бюрото си и на телефона си – това ще ви помогне да преминете по-лесно през натоварването през първите дни на работа. Намерете и други млади майки на работното си място – можете да потърсите съвет от тях как те се справят с продуктивността в работата си, докато едновременно с това полагат и грижи за детето си.