Избягвам да се фокусирам върху турбулентните моменти в живота, но когато става въпрос за здравето ставам особено бдителна. Още повече, когато се отнася за здравето на близките ми хора. Наскоро имах неприятен казус с дъщеря ми, която за един ден време премина от температура 39.8С на 34.6С. Когато някой е болен живееш с очакването да има висока температура и обичайно си подготвен с всякакви вълшебни елексири, отвари, трикове, мантри и салта за скоростно преминаване през стени, трошене на рекорди за спринт от леглото до стаята на детето и така нататък. Когато, обаче, температурата падне под 36С просто не знаеш какво да правиш. Аз поне не знаех.
Тъй като малката обича да крие термометрите на странни места и естествено, когато най ми трябва такова пособие не успявам никога да го открия преди поне стотното благославяне на всички светии (на ум естествено), съм се запасила с 6 различни марки и вида термометри у дома. Когато има много висока или както онзи ден много ниска температура обикновено изпробвам и 6-те върху нея. Интересното е, че стойностите никога не им съвпадат, а лошото е, че понякога отклонението е с повече от единица. Сред арсенала си имам два електронни термометъра, два за уши и два за чело (с инфраред) все на водещи марки (уж калибрирани).
Освен, че не мерят точно се налага и да си слагам аларма на телефона за през нощта, за да ставам и инициирам дългата и изтощителна (за всички замесени) процедура по мерене на температура. След последния маратон до болницата за рекордните 34.6С споделих с приятелката ми Бояна Попова (a.k.a. Нана) за среднощните си премеждия. Очаквах да видя угрижено лице (както обикновено става) на сродна душа, попадала не веднъж в подобна беда. Вместо това ми разказа как MyKi Care Thermometer е променил изцяло качеството й на живот, създавайки комфорт за цялото семейство.
WM: Благословена си с голямо, щуро и много щастливо семейство. Как започва деня ти?
Бояна Попова: Прекрасен въпрос, а и много харесвам думата “благословена”. Така се и чувствам. Денят ми е абсолютно запълнен до секундата от 7:20 до 8:05 в работни дни, защото изпращаме ученичка на училище и са онези изречения като в армията: “давай, по-бързо, яж си закуската и не се разсейвай, не говори с пълна уста, защо не си се сресала, имаш сладко в косата, облякла си блузата си наопаки…” и това е докато оправям и малкия, който също вече има мнение и претенции и само да го облечеш е същото като обикновен човечец да спечели боксов мач срещу Майк Тайсън.
WM: Каква семейна лудост сътворихте наскоро, която усмихна душите ви и направи спомени за доживот?
Бояна Попова: Играхме играта “изакай картофчето”. Случайно я видях някъде – между краката си слагаш картоф и на подскоци се придвижваш по предварително зададена траектория до леген, кофа, купа, каквото имате под ръка и като стигнеш с все картофчето до съда, приклякваш и трябва да нацелиш с картофа кофата и той да падне вътре. Мисля че всички ще помним как се смяхме и малки и големи клечахме над кофата.
WM: Децата ни са нашият пулс, който бие трепетно в радости и почти спира в тежките моменти, които съпреживяваме. Когато децата ни са малки дори една температура може да обърне живота ни с хастара навън. Дъщеря ми ходи на ясла и трябва да призная, че почти всеки месец имаме запомнящ се момент от 40 градуса или 34.6, както бе наскоро. Под ръка имам 6 термометъра и това, което ме влудява в сюблимни мигове е, че всеки показва различна стойност. Как се справяш с предизвикателството “да измеря точна температура”?
Бояна Попова: Така е, напълно си права, разболее ли се детенце, животът веднага се променя и температурата, цветът на сополките, състоянието на детето, как точно кашля, има ли проблеми със стомахчето и прочее, стават главните фокуси на деня. Майките се научаваме да различаваме и най-дребния симптом, за да помагаме на децата си. Аз обаче имам и много, много верен уред. Това е термометърът MyKi Care. Ползвала съм електронни, то е едно мерене, все неточно, обикновено по себе си сравнявам с живачен и се хващам за главата, засичала съм по себе си градус и половина по-ниско. После позлвах инфачервен. Той е с хиляда условия, които са почти неизпълними, още повече, когато се отнася до дечица, а те, както знаем, не стоят на едно място в услуга на меренето. Докато MyKi Care е изключителен – напълно безопасен, удобен, точен точно толкова, колкото е живачният, залепя се с хипоалергенна лепенка и с апликация на телефона, следя температурата на децата денонощно.
WM: По какъв начин промени качеството ти на живот тази джаджа в дните, когато бдиш над болното си дете?
Бояна Попова: По този начин си спестихме безсънните нощи, онова нескончаемо ставане през час за поредното мерене, детето се буди, изнервя, аз усещам, че е по-топло, отколкото показва термометърът и се чудя какво да правя. Това вече го няма. Ако вдигне температура, телефонът ми звъни. Денем и нощем, детето изобщо не усеща, че е с термометър. Просто го залепям подмишницата и играта продължава. Да не говорим и, че показва температурата, където и да се намирам. Просто отварям приложението докато съм в магазина или в аптеката или таткото го отваря докато е в командировка и вижда колко градуса е температурата в момента.
WM: Какво те кара да мислиш, че термометъра MyKi Care е измерва точна температура? Връщам се на това, че вкъщи имам 6 никога-на-едно-мнение термометъра.
Бояна Попова: Личният ми осем месечен опит с термометъра и преди да го сложа на децата, винаги първо тествах на себе си, в комбинация с живачния. Никога не ме е подвел. Даже по него научих, че децата докато спят дълбоко, температурата им пада много. Първо се притесних и обвиних термометъра, но се оказа, че не съм права. Педиатърката ни ми обясни, че това при децата е напълно нормално. Алек при дълбок сън стига до 35 градуса нощем.
WM: Как поставяш MyKi Care термометъра на детето и не възпрепятства ли комфорта му с постоянното си присъствие по тялото?
Бояна Попова: Термометъра се раздрусва леко, светва една малка лампичка и тогава е включен. Залепям го подмишницата и готово
WM: Каква информация ти предоставя апликацията на телефона?
Бояна Попова: Апликацията е чудесна – включвам си аларми при градуси, които искам, например искам да знам, ако вдигнат 38 градуса, отбелязвам го и ако се случи, телефонът започва да звъни. Виждам и при предния грип или зъбче какво е станало, имам история назад, мога да пратя на педиатъра ни температурната история, което страшно много помага за диагностиката. И е супер лесна и удобна за ползване.
WM: Надявам се да са все по-редки поводите да отваряш тази апликация. Интересно ми е как поддържаш този термометър на бъдещето? Някаква калибрация налага ли се да правиш?
Бояна Попова: Не, никаква. Просто включваш и поставяш. Лепенката сменям на 2-3 часа и след като спра да ползвам термометъра и грипът отшуми, почиствам уредчето с олио, за да махна останките от лепенка по пластмасата.
WM: И за финал – каква е личната ти мантра за хладнокръвие и НЕ-пулсиращи слепоочия?
Бояна Попова: На мен ми помагат хубав филм, разговор и/или книга, но най-вече режимът на децата да е спазен, за да може след девет вечерта да мога да се насладя на нашето си време с таткото и да си обърнем внимание.
Аз съм Нана (Бояна Попова) – майка на момченце и доведена майка на момиченце. Малко работеща извън и много работеща в семейството. Почти всички ме наричат Нана. А страстите, те са прекрасно нещо. Сред моите са – фондацията ми, киното, музиката, узото, гостите, понякога тихите вечери и писането.