Казват за него, че е най-наситената форма на спомен. Казват и, че мъжът няма да запомни чантата или обувките, с които сме били, но със сигурност ще запоми аромата ни. Нашата същност е изградена от емоции, а един от най-приятните начини да погалим емоциите си е да ухаем приятно, дръзко, възбуждащо, запомнящо се…така както го пожелаем.
Днес, ще ви срещна с неотразимата Петя Петкова, чиято професионална кариера и страст се сливат в едно, за да превърнат няколко от най-привлекалните за една жена неща – парфюми, козметика, грижа за кожата – в начин на живот. Ще ни порази с чар и полезни съвети, за това как истински да оползотворим магията на ароматите.
WM: Каква е разликата между eau de parfume, eau de toilette, eau de cologne?
Петя: Разликата между трите е много повече от просто разлика в парфюмната концентрация. Факт е, че има разлика в процента на парфюмна есенция – при edp (eau de parfum) е по-висока, отколкото при edt (eau de toilette). Истината обаче е, че това всъщност не винаги има пряка връзка с дълготрайността на аромата и най-съществената разлика между двете се състои в композицията. Ако имаме например edt и edp от една и съща ароматна серия, тоест с едно и също име, то разликата между двете най-често е в различните нотки които са използвани, за да се играе с аромата, да се обогати или да се направи по-ефирен, да се трансформира в по-ориенталски или по-свеж, а понякога даже да се превърне в съвсем ново парфюмно усещане, но част от същата ароматна линия. Има разлика и в начина, по който е изградена структурата – при edt например основната красота на аромата е съсредоточена във връхните нотки – тези, които усещаме първоначално след пръскане на парфюм, докато при edp акцентът е в средните и базовите нотки, които се развиват върху кожата след известно време. Eau de cologne ароматите пък са известни с това, че там база почти липсва и те са с най-нисък процент парфюмна концентрация, икзлючително свежи и леки. Името им идва от Кьолн – историята е, че в началото на 18ти век един италиански парфюмерист, пребиваващ в Германия, създава аромат, който да му напомня на свежо пролетно утро в Италия, като смесва основно цитрусови етерични масла. Ароматът е кръстен „вода от Кьолн“ или „eau de cologne„ в чест на новият му дом.
WM: Когато искаме да опитаме нов аромат в магазина, например, къде е по-добре да го впръснем – на нашата кожа или на някое от листчетата, оставени за тази цел? Защо?
Петя: Така наречените блотери, които са на разположение в магазините за проба на ароматите са по-скоро за добиване на първоначално впечатление от парфюма. Съветът ми е да пробвате няколко аромата върху блотери и двата, които най-много са ви харесали, да пръснете съответно на едната и на другата ръка, защото на кожата най-добре може да усетим как един аромат ни приляга и как се развива. Особено важно е да не разтривате ръцете една в друга, след като нанесете аромата – оставете го да се развие естествено върху кожата!
WM: Колко време е нормално да се задържи аромата по кожата ни?
Петя: Не бих казала, че има конкретна „норма“ в случая. Разбира се, че поне няколко часа ароматът трябва да се задържи върху кожата, но дълготрайността на парфюмите зависи от няколко неща – на първо място от съставките и нотките, от композицията, но също така и от това как нашата собствена кожа ще приеме парфюма – случва се един и същи аромат да има различна дълготрайност върху различни хора.
WM: Кои са тези места по тялото ни, които най-дълго задържат аромата?
Петя: Вероятно сте чували, че дамите е хубаво да нанасят парфюма си на така наречените „топли“ точки – зад ушите, на китките, свивката на лакътя, даже и свивката на коленете. Това е по-скоро заради факта, че от топлината на кожата там и пулсът на артериите, които минават, ароматът ще се излъчва по-силно. Има друга „тайна“ за дълготрайност обаче и тя е, че върху хидратирана кожа парфюмите се задържат много по-дълго време. Молекулите в ароматите се „закачат“ за повърхността на кожата, а когато тя е хидратирана, задържа много по-добре аромата. За това е най-добре да се парфюмираме след баня, след нанасяне на хидратиращ лосион за тяло, а в най-добрия случай – да използваме лосион или крем за тяло с аромата на парфюма ни. Така наслоявате аромата и гарантирате не само дълготрайност, но и пленителна ароматна следа, без парфюма да бъде натрапчив. Косата също задържа изключително дълго аромат, но никога не я пръскайте директно, освен ако не е с парфюм за коса – обикновените аромати изсушават много косъма и е възможно да го повредят, ако пръскате директно срещу косата.
WM: Каква е причината един и същи аромат да ухае различно на различните кожи?
Петя: Хората сме различни, телата ни също – различни хормони, себум, топлина на тялото. Както кожата на лицето ни реагира индивидуално на козметика, така и кожата на тялото ни не реагира еднакво на аромати. Възможно е един и същи парфюм да ви стои различно даже на самите вас при хормонални промени или в различна възраст.
WM: Имат ли влияние ароматите върху настроението ни?
Петя: Определено! Един парфюм може тотално да промени излъчването ни, даже и себеусещането ни, да ни накара да се чувстваме по различен начин. Има аромати, които миришат на уикенд, такива които миришат на елегантна вечер навън, и такива, които ухаят на любов! Всичко това е изключително индивидуално, защото обонянието при човек е свързано много с подсъзнанието и всеки на базата на собствените си преживявания прави различни асоциации с различни миризми и те ни се отразяват по различен начин.
WM: Кои са топ тенденциите в парфюмите за 2018?
Петя: Последните 2-3 години бяхме свидетели на една вълна от сиропирани, гурме аромати, по-сладки и топли като усещане… но тенденциите се променят. Прогнозите са, че през тази година повече ще властват флоралните, дървесни аромати. Така или иначе при избора на парфюм последното, което би трябвало да ни интересува е какво е „модерно“. Парфюмът е отражение на нас самите и според мен това е по-важното нещо, което трябва да ни води.
WM: Кой се очаква да е абсолютния дамски и мъжки аромат за годината?
Петя: Още е твърде рано да се каже. Очаква ни интересна година в парфюмния свят с лансирания както на нови имена, така и на интерпретации на вече съществуващи аромати и аз самата също ще следя с интерес как ще се развие пазара, защото съм сигурна, че парфюмните марки са приготвили изненади!
WM: А кои са твоите фаворити?
Петя: О, това е труден въпрос… като човек, който работи в сферата и се занимава с това, постоянно пробвам нови и нови аромати и все си харесвам по нещо ново, или пък преоткривам по нещо по-старо. Вкъщи на тоалетката в момента имам около 30 парфюма, които съм избрала за себе си (а познавам хора със значително повече аромати в личната колекция!) и ми е трудно да откроя само 1 или 2, за всеки от тях си има подходящо настроение, ден или случай. Харесвам аромати с характер, без значение дали са по-свежи или по-ориенталски, обичам парфюмът ми да говори и да ме допълва, без да ме прекъсва.
WM: Интернет изобилства от страхотни сентенции и цитати, посветени на темата за парфюмите – имаш ли твои любими и кои са те?
Петя: Имам си всъщност два любими, да, и двата са на Кристиан Диор, който освен дизайнер, е говорил за себе си и като парфюмерист:
„Парфюмът е незаменимото допълнение към личността на една жена, финалният щрих към една рокля!“ – нещичко, което се улавям че си мисля отвреме навреме, докато се приготвям да изляза от вкъщи 🙂
„Дълго след като съм забравил как е изглеждала една жена, споменът за нейния аромат е останал.“
… и не забравяйте, че Айнщaйн е казал, че не всеки цитат, който прочетете онлайн, е истински! 😉
Казвам се Петя Петкова и от 5 години работя в сферата на селективната козметика. От повече от година съм трейнер за България на някоколко парфюмни марки от високия клас, както и грижа за кожата и грим. Работата е моята страст – разнообразна, интересна и динамична и е и моето хоби. Можете да ме намерите в Instagram профила petkova.p.beaute, който съм обособила като лично beauty пространство, в което споделям интересна информация, истории и новости 🙂